Wizyta i wykład specjalnego gościa z Australii

25 października 2018 roku w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie swój wykład wygłosił specjalny gość z Australii – Stephen Mutch PhD LLB (UNSW). Stephen Mutch przybył do Polski by zabrać głos w ramach międzynarodowej konferencji naukowej nt. sekt w Rzeszowie, ale Kraków wybrał jako miejsce swojego pobytu zauroczony jego architekturą i walorami kulturowymi. Stephen Mutch PhD na zaproszenie dra Mateusza Szasta wygłosił referat zatytułowany Religious Cults and Public Policy: Protecting Victims of Cultic Abuse in Democratic Societies.

Należy zaznaczyć, iż Stephen Mutch jest emerytowanym prawnikiem i byłym członkiem Rady Legislacyjnej NSW (Senat Państwowy) oraz Australijskiej Izby Reprezentantów, zasiadał w parlamencie w latach 1988-1998. Jest emerytowanym członkiem honorowym Wydziału Historii Nowoczesnej, Polityki i Stosunków Międzynarodowych na Macquarie University, gdzie wykładał przedmioty z zakresu polityki publicznej i zagranicznej. Jego zainteresowania badawcze obejmują sekty, nowe ruchy religijne i sekularyzm z perspektywy porównawczej polityki publicznej. Jest członkiem rad redakcyjnych International Journal of Cultic Studies oraz kwartalnika „Społeczeństwo i Rodzina”.

Stephen Mutch bardzo serdecznie wspomina wizytę w Naszym Instytucie dziękując tym samym za możliwość wygłoszenia prelekcji.