Szkolenie fundacji Court Watch Polska

Fundacja Court Watch Polska zaprasza studentów wszystkich kierunków na szkolenie w ramach realizacji projektu obywatelski Monitoring Sądów

Data szkolenia: 17.01.2019 (czwartek)

Czas trwania 90 minut

miejsce: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, ul. Podchorążych 2, godzina 15:30-17:00, Aula A1 (w nowym budynku)

W celu wzięcia udziału w szkoleniu należy zarejestrować się na następującej stronie internetowej:

Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona (maksymalnie 30 osób). Prosimy o szybką, lecz przemyślaną rejestrację (rejestracja zobowiązuje do udziału w szkoleniu). Udział w szkoleniu nie powoduje obowiązku studenta do włączenia się w projekt – mogą przyjść również osoby zainteresowane ideą Court Watch, lecz jeszcze niezdecydowane do pełnienia roli obserwatora rozpraw.

Szkolenie pozwoli studentom zostać wolontariuszami Fundacji Court Watch Polska. Wolontariat będzie polegał na udziale w rozprawach sądowych w charakterze obserwatora

Studenci II i III roku socjologii – włączając się w projekt – będą mieli również możliwość odbycia praktyk.

Opis Szkolenia

Czemu służą szkolenia Fundacji Court Watch Polska?

Szkolenia Fundacji Court Watch Polska przygotowują uczestników do pełnienia roli obserwatorów rozpraw sądowych w ramach programu “Obywatelskiego Monitoringu Sądów” prowadzonego przez Fundację. Obserwator zyskuje podstawową wiedzę o wymiarze sprawiedliwości i regułach rządzących procesem sądowym, przydatną do efektywnego prowadzenia obserwacji rozpraw.

Dla kogo są szkolenia?

Szkolenia dostępne są dla wszystkich, choć obserwatorami rozpraw mogą być tylko osoby pełnoletnie. W szczególności szkolenia mogą być atrakcyjne dla osób, które chcą zdobyć praktyczną wiedzę na temat sądownictwa i swoich praw przed sądem, mogą stanowić doskonałe rozwinięcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie. Cieszą się one dużym zainteresowaniem studentów prawa, administracji i kierunków społecznych, np. socjologii.

Jakie tematy poruszane są na szkoleniach?

W zależności od audytorium szkolenia poruszają następujące kwestie:

• Historia, cele i osiągnięcia ruchu Court Watch
  • Konstytucyjne podstawy działania wymiaru sprawiedliwości w Polsce
  • Ustrój sądownictwa w Polsce
  • Prawa obywatela przed sądem
  • Praktyka przebiegu rozprawy sądowej
  • Problemy polskiego sądownictwa wg badań i analiz
  • Metodologia obserwacji rozpraw sądowych
  • Praca z formularzami obserwacyjnymi i systemem wprowadzania danych on-line