Instytut Filozofii i Socjologii

Aktualności

„Immigrantopolis” – międzynarodowa, zbiorowa wystawa fotografii poświęcona obecności imgrantów w przestrzeniach miejskich: wernisaż i spotkanie dyskusyjne z udziałem artystów i naukowców.

  • access_time 6 maja 2019
  • person Maciej Kałuża

15 maja 2019 roku (środa) o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż międzynarodowej, zbiorowej wystawy fotografii poświęconych obecności imigrantów w przestrzeniach miejskich pt. „Immigrantopolis” oraz towarzyszący mu panel dyskusyjny z udziałem artystów i naukowców. Miejsce wydarzenia: Hall Główny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ul. Podchorążych 2. Wystawa potrwa do 29 maja 2019 roku.

Główną inspiracją do podjęcia tematu obecności imigrantów w przestrzeniach miejskich były fotografie Andreasa Feingera, który w pierwszej połowie XX wieku, przemierzając ulice dolnego Manhattanu uchwycił codzienne życie koncentrujących się tam i budujących swe wspólnoty europejskich imigrantów. Imigranckie enklawy niczym drapacze chmur, na stałe wpisały się w nowojorski krajobraz – stały się miejskim fenomenem. Podążając tym śladem stworzyliśmy międzynarodowy projekt fotograficzny „Immigrantopolis”, akcentujący obecność imigrantów w przestrzeniach miast. Imigranci to aktorzy miejskiej sceny: osiedlają się głównie w miastach, tworzą w nich swoje społeczności, budują etniczną infrastrukturę, wpisują się w miejski krajobraz przekształcając go nieustannie, stając się w końcu elementem lokalnej/miejskiej zbiorowej pamięci. Imigranci tworzą historię i współczesną społeczną rzeczywistość miast. Nie da się więc nakreślić i uchwycić obrazu współczesnego miasta bez uchwycenia jego migracyjnych kontekstów.

Projekt fotograficzny „Immigrantopolis” pomyślany został jako wspólne przedsięwzięcie przedstawicieli świata nauki i sztuki (fotografii), a jego zwieńczeniem będzie nie tylko wystawa fotografii, ale i publikacja książki, która prezentowana będzie w trakcie Trieste Photo Days 2019. Projekt jest częścią corocznego wydarzenia „Urban Photo Award”, organizowany jest przez włoskie stowarzyszenie kulturalne dotArt (Trieste) oraz Katedrę Socjologii Kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Partnerem wystawy jest Krakow Photo Fringe 2019 organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych

W dyskusji poprzedzającej otwarcie wystawy udział wezmą:

Anna Fiń – socjolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, inicjatorka projektu “Immigrantopolis”. Specjalizuje się w socjologii migracji, socjologii miasta oraz badaniach sektora kultury i sztuki. Prowadzi badania nad problematyką najnowszych emigracji z Polski do USA (ze szczególnym uwzględnieniem Polonii w Nowym Jorku), współczesną europejską emigracją do USA i relacjami pomiędzy grupami imigranckimi oraz procesami tworzenia się i przekształcenia imigranckich dzielnic.

Łukasz Trzciński – artysta, kurator. W latach 1990-2005 pracował jako fotoreporter dla polskich i światowych tytułów jak „National Geographic”, „Rzeczpospolita”, „Polityka”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”, „The Guardian”. Jego prace dwukrotnie zostały nagrodzone tytułem „Zdjęcia Roku” w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej[1999, 2002], jest laureatem Pictures of The Year International/USA/ w 2004 oraz 2006. Jego zainteresowania oscylują głównie wokół mechanizmów obiegu obrazu oraz jego kulturowej funkcji. Wychodząc z pozycji dokumentalisty w miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym obrazem fotograficznym, odrzucił własną praktykę fotograficzną na rzecz analitycznej pracy z medium, które staje się w jego pracy punktem wyjścia do szerszej refleksji wokół przemian politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Istotnym obszarem działań artysty stała się gra z pozycją autorstwa, włączanie cudzych strategii pracy z obrazem, w tym percepcji odbiorcy, jako elementu własnej praktyki artystycznej. Ostatnio szczególną uwagę poświęca  strategiom zarządzania pamięcią poprzez obraz, jak i pracy z pamięcią sztuki.

Dariusz Wojakowski – socjolog, dr hab., profesor na Wydziale Humanistycznym AGH, Kraków. Zainteresowania badawcze obejmują stosunki etniczne i relacje międzykulturowe, badania pogranicza, badania społeczności lokalnych i antropologię kultury współczesnej. Głównymi obszarami pracy terenowej są społeczności lokalne w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie oraz grupy imigrantów w Polsce.

Tomasz Padło – geograf społeczny i fotograf, pracownik Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W pracy naukowej zajmuje się głównie percepcją przestrzeni, w fotografii poszukiwaniem relacji pomiędzy wiedzą i obrazem. Współtwórca Fundacji Bezgranica zajmującej się promocją wiedzy za pomocą sztuk wizualnych. Laureat wielu nagród, w tym Sony World Photography Award. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Genshagen Stiftung.

https://www.exhibitaround.com/en/immigrantopolis-exhibit-opening/

https://www.facebook.com/events/901342006871708/

https://www.facebook.com/events/301011850828497/

Description of the exhibition in English