Wykład prof. Jona Stewarta „Hegel’s Account of Christianity and Religious Alienation,” 24 czerwca 2019

24 czerwca (poniedziałek) o godz. 11,00 w Instytucie Filozofii i Socjologii UP  (sala 213N) będzie gościł prof. Jon Stewart (USA), który wygłosi dla nas wykład pt. „Hegel’s Account of Christianity and Religious Alienation.” W swoim wykładzie prof. Stewart (jak zapowiedział) będzie się starał wyjaśnić: dlaczego Hegel sądzi, że chrześcijaństwo jest jedyną prawdziwą religią, kulminacją rozwoju światowych religii. Pokaże, że wg Hegla chrześcijaństwo przezwycięża wszystkie formy alienacji, którymi się charakteryzowały wcześniejsze religie.

Profesor Jon Stewart jest wybitnym znawcą (światowego formatu) filozofii Hegla i Kierkegaarda. Przez wiele lat pracował w Kopenhadze w Centrum Badań S. Kierkegaarda. Później wykładał filozofię na Uniwersytecie Harvarda w USA. Pracował także w Radcliffe Institute for Advanced Study. Obecnie wraz z żoną Katalin Nun realizuje projekt naukowy w Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie.  Jest autorem licznych książek m. in. Kierkegaard’s Relations to Hegel Reconsidered, A History of Hegelianism in Golden Age Denmark, Tome I, The Heiberg Period: 1824-1836 (Copenhagen: C.A. Reitzel 2007) and A History of Hegelianism in Golden Age Denmark, Tome II, The Martensen Period: 1837-1842 (Copenhagen: C.A. Reitzel 2007), The Cultural Crisis of the Danish Golden Age: Heiberg, Martensen and Kierkegaard, Danish Golden Age Studies and Texts from Golden Age Denmark.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wykładzie Prof.  Stewarta oraz w dyskusji (w języku ang.) po wykładzie.

Zobacz plakat wydarzenia