Uniwersytet Pedagogiczny pierwszą w Polsce uczelnią z tytułem Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu

Dzięki staraniom czterech Ambasadorów Sprawiedliwego Handlu w naszym Uniwersytecie, czyli dr. Marcinowi Urbaniakowi z Instytutu Filozofii i Socjologii; dr Ewie Radomskiej, dr Paulinie Szyi i dr Katarzynie Kowalskiej z Instytut Prawa, Administracji i Ekonomii oraz grupie zaangażowanych studentek (Graciela Namysł i Anna Krupa z IFiS Etyka – Negocjacje i Mediacje; Katarzyna Karcz, Kamila Pasternak, Oliwia Kowalska, Klaudia Ostrowska z IPAiE Ekonomia Społeczna) nasz Uniwersytet został w dniu 12 czerwca 2019 uhonorowany pierwszy w Polsce tytułem UCZELNI PRZYJAZNEJ DLA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU/ FAIR TRADE.

Uzyskanie tytułu „Uczelni Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu” jest związane z wypełnieniem kilku kryteriów. Obejmują one zarówno deklarację poparcia dla Sprawiedliwego Handlu przez władze uczelni, jak i działania budujące świadomość studentów i nauczycieli akademickich w obszarze Sprawiedliwego Handlu i Odpowiedzialnej Konsumpcji. Ten drugi obszar rozwija dr Marcin Urbaniak, organizując wykłady oraz warsztaty z Odpowiedzialnej Konsumpcji i Sprawiedliwego Handlu podczas konferencji naukowych w czerwcu 2018 i w maju 2019 w Uniwersytecie Pedagogicznym. Warsztaty i wykłady odbywały się w ścisłej współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie.

Wypełnienie kryteriów jest wiec owocem rozłożonej na dwa lata akademickie kampanii promującej Sprawiedliwy Handel na terenie uczelni. Co więcej w kolejnych latach Uniwersytet zamierza włączyć w jej treści tematykę Zrównoważonych zamówień publicznych i Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Tutaj więcej szczegółów: