Przejdź do treści

Konferencja naukowa „Pozytywna wizja chrześcijaństwa w myśli Sørena Kierkegaarda”, 22-23 listopada 2019

Konferencja naukowa „Pozytywna wizja chrześcijaństwa w myśli Sørena Kierkegaarda”, 22-23 listopada 2019

Instytut Filozofii i Socjologii UP serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Pozytywna wizja chrześcijaństwa w myśli Sørena Kierkegaarda”.

Dotychczas (także w Polsce) wiele uwagi poświęcano krytyce duńskiego Kościoła luterańskiego i jego pasterzy, której nie szczędził swoim rodakom duński myśliciel. Jednak nie cała jego refleksja miała wydźwięk tylko negatywny. W o wiele większym stopniu interesowała Kierkegaarda prawda o chrześcijaństwie: czym ono naprawdę jest, w czym tkwi jego istota, jakimi pozytywnymi cechami się ono charakteryzuje, czym powinno być tzw. egzystencjalne chrześcijaństwo. Tym samym Kierkegaard tworzył własną egzystencjalną filozofię człowieka, która wyrastała z chrześcijańskiego przesłania zawartego w Nowym Testamencie, ale w konfrontacji z myślą współczesną, głównie z heglizmem, choć nie tylko.

Tę refleksję znaleźć można nie tylko w tzw. pismach pseudonimowych, ale także w „Mowach budujących” oraz w „Dziennikach”, zwłaszcza z drugiego okresu twórczości Duńczyka.

Jest ona na tyle interesująca, że warto się nią zająć, właśnie teraz, w czasie, w którym zachodzą bardzo szybkie zmiany, nie tylko w świecie materialnym, ale również w sferze idei, związanej z chrześcijaństwem.

Zapraszamy serdecznie do nadsyłania zgłoszeń konferencyjnych:

Formularz zgłaszania abstraktów konferencyjnych (przejdź do zgłoszenia abstraktu online)

Opłata konferencyjna – 300 zł
Organizator konferencji:

Dr hab. Prof. UP Antoni Szwed
Instytut Filozofii i Socjologii
Uniwersytet Pedagogiczny
30-084 Kraków
Ul. Podchorążych 2