Dzisiaj odbyła się konferencja online poświęcona społecznym aspektom pandemii

W dniu 15.05.2010 r. zorganizowano konferencję online pt. Społeczeństwo w czasach zarazy Covid-19. Konferencja była pierwszym spotkaniem członków międzynarodowego zespołu nowo utworzonego w IFiS  Labolatorium Socjologicznego Covid-19. Na konferencji wygłoszono sześć referatów. Dr hab. Piotr Długosz, prof. UP. mówił o swoich wynikach badań zrealizowanych wśród mieszkańców Krakowa, które pokazują, że pandemia wywoła traumę społeczno-kulturową.  Dr hab. Zośka Jana, prof. Klasycznego Prywatnego Uniwersytetu w Zaporożu omawiała wyniki badań dotyczące zmiany stylu życia ukraińskich studentów pod wpływem kwarantanny i jego psychiczne konsekwencje. Dr hab. Liudmyla Kryvachuk, prof. UP, przedstawiła wyzwania i problemy, z jakimi będzie się spotykała praca socjalna prowadzona wśród dzieci i młodzieży na Ukrainie w sytuacji postpandemicznej. Dr Małgorzata Krywult – Albańska, UP,  zaprezentowała obszary problemowe związane z demograficznymi skutkami pandemii COVID-19. Dr hab. Olena Szyjan, prof. Lwowskiego Regionalnego Instytutu Podyplomowej Oświaty Pedagogicznej omówiła wyzwania i problemy związane z procesem edukacyjnym ukraińskich uczniów szkół średnich w czasie kwarantanny. Ostatnie wystąpienie prowadzone przez doktoranta Mateusza Komionkę z UP dotyczyło politycznych aspektów pandemii wśród Ukraińskich studentów.

Poza wymianą wiedzy płynącej z prowadzonych badań na konferencji została też ustalona mapa działań na  najbliższe miesiące. Są planowane kolejne konferencje w Krakowie i Lwowie oraz wydanie publikacji.