Zapraszamy na spotkanie w ramach seminarium seminarium „Kryzys zaufania w społeczeństwach migracyjnych”

Szanowni Państwo,
Oddział Krakowski PTS oraz Katedra Socjologii Kultury IFIS UP zapraszają na wykład i dyskusję poświęconą procesom migracyjnym w Ukrainie w kontekście toczących się działań wojennych. Wykład, uwzględniający min. perspektywę autobiograficzną, wygłosi prof. Taras Romashchenko, badacz ukraińskiej migracji z National University of Cherkasy w Ukrainie.
Spotkanie naukowe odbędzie się w ramach cyklu Wieczory Socjologiczne oraz seminarium KSK IFiS „Kryzys zaufania w społeczeństwach migracyjnych”
„Migration crisis in Ukraine: key facts and personal experience”
The unprovoked Russian invasion of Ukraine that had started at the end of winter 2022 led to some horrible social aftereffects. Apart from thousands of deaths and unmerciful destructions, Europe has also faced the biggest humanitarian and migration crisis since World War II. Hence, the speech is going to reveal this phenomenon from the Ukrainian perspective. The analysis discloses the total number of forced migrants from Ukraine as well as the number of internally displaced persons. The investigation takes into account regional patterns of movements, like top foreign countries and safe domestic destinations the Ukrainians try to escape to. Additional attention is paid to the profile Ukrainians can get abroad: temporary protection vs refugee status. Besides, the opportunities and challenges the Ukrainians face abroad will also be discussed. Separate stress will be made on Russia’s goals to provoke this migration crisis. Finally, the author will try to describe how the migration movements have changed during the war. The speech will be based on some official data as well as facts from personal experience.
Wykład Prof. Taras Romashchenko; Associate Professor and Deputy Head of the Institute of Economics and Law at National University of Cherkasy, Ukraine
Prowadzenie i komentarz:
Dr. hab. Sławomir Kapralski, prof. UP: socjolog i antropolog kultury; kierownik Katedry Socjologii Kultury IFiS UP
Dr hab. Konrad Pędziwiatr, prof. UEK: socjolog, profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, badacz Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) i pomysłodawca – koordynator Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWIM).
Dr Dobrosława Wiktor-Mach – Współkoordynatorka Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, badaczka w międzywydziałowym Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) i adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członkini Sekcji Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa
Socjologicznego.
Spotkanie ma charakter hybrydowy. Odbędzie się 14 czerwca 2022 r. (wtorek), o godzinie 16.30 w Sali 306, w IFiS UP przy ul. Podchorążych 2 oraz online (link do spotkania https://tiny.pl/9b15t)
Kontakt ws. organizacji dr Anna Fiń: annafin@interia.pl, anna.fin@up.krakow.pl