Etyka – mediacje i negocjacje

Studia II stopnia, 2-letnie, stacjonarne i niestacjonarne

Cel studiów

Celem studiów drugiego stopnia na kierunku etyka – mediacje i negocjacje jest wykształcenie absolwenta, który zdobędzie ugruntowaną wiedzę, rozwinięte umiejętności oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu negocjatora i mediatora. Studia przygotowują do samodzielnej pracy w/w zawodzie w sądach, placówkach oświatowych i gospodarczych oraz w każdej instytucji, w której wiedza z zakresu etyki, mediacji i negocjacji jest przydatna.

Absolwent po ukończeniu kursu pedagogicznego będzie mógł również podjąć pracę w szkołach gimnazjalnych i liceach jako nauczyciel etyki. Celem studiów jest uzyskanie przez studenta wykształcenia w następującym zakresie: pogłębionej wiedzy teoretycznej z etyki, jej historii, działów oraz współczesnych nurtów, wiedzy praktycznej z komunikacji interpersonalnej i psychologii konfliktu, metod prowadzenia mediacji i praktyk negocjacyjnych, technik przekształcanie sytuacji konfliktowych w konstruktywne rozwiązania. Ukończenie studiów daje możliwość edukacji na studiach trzeciego stopnia, studiach podyplomowych i doskonalenia nabytych umiejętności w Europejskiej Akademii Negocjacji i Mediacji (ENMA).

Sylwetka absolwenta

Absolwent zna w stopniu poszerzonym koncepcje etyczne typowe dla kultury europejskiej i potrafi je wykorzystać w pracy zawodowej. Posiada ugruntowaną wiedzę z historii etyki, jej działów oraz współczesnych nurtów. Ma pogłębioną wiedzę w zakresie norm moralnych, wartości i przepisów prawa stanowionego. Posiada znajomość kodeksów etycznych. Ma ugruntowaną wiedzę dotyczącą sposobów komunikowania interpersonalnego, zawodowego i społecznego, wiedzę z zakresu psychologii konfliktu oraz mediacji i negocjacji.

Zna w stopniu zaawansowanym regulacje prawne dotyczące przeprowadzania mediacji i negocjacji, strategii oraz technik negocjacyjnych. Sprawnie posługuje się metodami perswazji i wywierania wpływu. Posiada rozwiniętą umiejętność obserwowania, diagnozowania, analizowania motywów ludzkich zachowań oraz prowadzenia rozmów z interesariuszami. Potrafi w stopniu poszerzonym analizować i wyjaśniać przyczyny konfliktów, wybierać strategie i techniki negocjacyjne. Posiada umiejętność spisywania umów i konstruowania ugód mediacyjnych. Ponadto absolwent w/w kierunku po ukończeniu we własnym zakresie kursu pedagogicznego jest przygotowany merytorycznie do nauczania etyki w gimnazjach i liceach.

Instytut Socjologii
Kraków, ul. Podchorążych 2, pok. 242